(Total 3 Votes : 4 of 5)

میکروسکوپ دیجیتال و کاربردهای آن

میکروسکوپ دیجیتال/ Digital Microscope :

 

 

 

میکروسکوپی است که شامل یک دوربین دیجیتال کوچک (CMOS) می باشد و به یک کامپیوتر متصل می گردد. این تصاویر از طریق چشمی میکروسکوپ بر روی صفحه مانیتور کامپیوتر نمایش داده می شوند و بر روی هارد دیسک به عنوان یک تصویر (در فرمت های مختلف) و یا به صورت فایل ویدئویی ذخیره می گردند.

میکروسکوپ های دیجیتال به طور گسترده ای در صنعت و پژوهش مورد استفاده قرار می گیرند ، به طور مثال :

در گالری های هنری جهت بازسازی اثر
در صنعت نساجی برای بررسی کیفیت بافت
مورد استفاده دانشمندان (متخصصین حشره شناسی، دیرینه شناسی ، زیست شناسان دریایی و سایرین) در آزمایشگاه ها و در زمینه کارگاه های مهندسی جهت بررسی قالب و بردهای مدار چاپی (PC)
توسط باغداران برای شناسایی حشرات و امراض گیاهی
در امر مبارزه با آفات
کار با پرینترها برای بررسی کیفیت چاپ
در تجزیه و تحلیل پزشکی قانونی و شناسایی اسناد جعلی
توسط دامپزشکان برای شناسایی و حذف چیزهایی کوچکی مانند کنه
توسط آرایشگران برای شناسایی مشکلات پوستی و همچنین درکار خالکوبی ظریف
توسط شنوایی سنجان جهت بررسی داخل گوش
توسط دندانپزشکان جهت بررسی دندان

محققان و پژوهشگران علمی و صنعت در خصوص میکروسکوپ های دیجیتال ،مزایای بیشماری را نسبت به میکروسکوپ های معمولی برشمرده اند . در وهله اول اینکه ، برای بررسی دقیق می توان تصاویر را ذخیره یا چاپ نمود.
علاوه بر این، زمانی که تصاویر از طریق میکروسکوپ دیجیتال دیده می شود می توان بر روی صفحه کامپیوتر با استفاده از تکنولوژی وب آن تصویر را به طور همزمان به چند نفر در مکانهای مختلف جهت بررسی تصویر نشان داد .
همچنین این میکروسکوپ ها فوایدی برای معلمان و اساتید دارد. تمام کلاس درس می توانند به طور همزمان در هنگامی که دوربین به یک کامپیوتر و دیتا پروژکتور / تخته هوشمند متصل است به تماشای نمونه آزمایش بنشینند. این موجب صرفه جویی در زمان گشته و این اطمینان را می دهد که همه دانش آموزان می توانند آن نمونه را مشاهده کنند. تصاویر را می توان برای استفاده های بعدی ذخیره کرد و همچنین با استفاده از نرم افزارهای مخصوص، می توان اندازه گیری نمود و در طول زمان تغییرات را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

برخی از میکروسکوپ های دیجیتال قابل حمل هستند و به راحتی در دست جای می گیرند. سایر میکروسکوپ های دیجیتال در واقع میکروسکوپ های معمولی هستند که دارای یک دوربین دیجیتال در محل چشمی می باشند. این میکروسکوپ ها دارای محدودیت های مشابه میکروسکوپ های معمولی اند بجز این مورد که آنها ثابت اند و همچنین از لنز با کیفیتری برخوردارند.
یک میکروسکوپ معمولی را می توان به سادگی با افزودن چشمی دیجیتال تبدیل به یک میکروسکوپ دیجیتال کرد.چشمی دیجیتال شامل یک دوربین کوچک دیجیتالی است که جایگزین چشمی استاندارد میکروسکوپ می گردد و سپس از طریق USB به رایانه متصل می گردد.
با این وجود محبوب ترین میکروسکوپ های دیجیتال در انواع مدل های قابل حمل ,موجود است که می توان میکروسکوپ را به محل زمین یا طبقات کارخانه به همراه یک لپ تاپ یا مانند موبایل های . Proscope مدل iPad جابجا کرد.

proscope mobile

 

مدل پروسکپ (Proscope Mobile) برای استفاده با iPad, iPhone , iPod لمسی طراحی شده است. می توان اپلیکیشن هایی را برای استفاده با این میکروسکوپ دیجیتال دانلود کرد. مدل Proscope HR از لنزهای قابل تعویض با بزرگنمایی ۴۰۰x استفاده می کند
یکی از میکروسکوپ دیجیتال مناسب آموزش ، مدل ViTiny است که دارای حافظه جانبی می باشد. بدون شک جایگزینی برای میکروسکوپ های سنتی و یا مبتنی بر USB است، مدارسی که به دنبال یک مدل بسیار قابل حمل، وجایگزین دیجیتالی برای ذره بین سنتی هستند میکروسکوپ ViTinرا راحت و سرگرم کننده برای دانش آموزان می دانند. این مدل تا ۲۰ تصویر را ذخیره می کند که بعدا می توانید به کامپیوتری تصاویر را منتقل کنید.
میکروسکوپ دیجیتال ویژه ، شامل مدل های پلاروید، فلورسنت (UV) و فاصله کاری طولانی می باشند. میکروسکوپ پلاروید مناسب کار با سطوح براق مانند طلا و جواهر، فلز و برد مدار چاپی می باشد.
سایر میکروسکوپ های دیجیتال کاربردهای خاصی از جمله در دندانپزشکی ، شنوایی سنجی و چشم پزشکی دارند. این چنین ابزارهای پزشکی با میکروسکوپ دیجیتال اصلی برای اهداف خاص سازگاری دارند.